wtorek, 16 czerwca 2026

Nowy mural w Warszawie

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Na warszawskiej Ochocie powstał nowy, wyjątkowy mural autorstwa Wojciecha Brewki, stworzony pro bono dla Fundacji SYNAPSIS. A my wybraliśmy się na uroczystość jego odsłonięcia. Mural znajduje się na ścianie budynku Teatru Ochoty od strony ul. Raszyńskiej, jednej z najbardziej ruchliwych przecznic na Ochocie.
Mural to efekt wielomiesięcznej współpracy artysty z osobami w spektrum autyzmu. Praca nad projektem miała formę cyklu warsztatów artystycznych - uczestnicy wyrażali siebie poprzez teatr, muzykę i sztuki wizualne i na tej podstawie powstał projekt, którego centralnym motywem jest spotkanie dwóch osób próbujących nawiązać kontakt. Z kolei jego tło to przetworzone przez artystę fragmenty prac osób uczestniczących w warsztatach.
Jak podkreśla autor projektu muralu, Wojciech Brewka "To mural o różnicach w postrzeganiu świata, ale przede wszystkim o możliwości porozumienia, uważności i empatii. Pokazuje, że czasem wystarczy zmienić perspektywę, by lepiej zrozumieć drugiego człowieka".


Odsłonięciu muralu towarzyszyła wystawa fotografii oraz prac malarskich stworzonych podczas warsztatów, prezentowana we foyer Teatru Ochoty. Oczywiście nie odmówiliśmy sobie przyjemności zwiedzenia tej wystawy. Pozwoliło nam to na zapoznanie się z działalnością Fundacji SYNAPSIS, która wspiera osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny. Prowadzi działania diagnostyczne, terapeutyczne, edukacyjne i społeczne, pomagając dzieciom, młodzieży i dorosłym. Angażuje się również w zwiększanie społecznej świadomości na temat autyzmu i neuroróżnorodności, promując otwartość, empatię i wzajemne zrozumienie.





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz