wtorek, 25 lipca 2023

Ostatnie spotkanie przed wakacjami



Dziś ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie.
Jeszcze przed naszym pojawieniem się w siedzibie Caritas Polska, wolontariusze przygotowali dla nas prezenty, a my uprzedzeni przez Monikę stawiliśmy się z wózeczkami :)
Tradycyjnie na początku była chwila na kawę, herbatę i rozmowy.


Rozpoczynając spotkanie Monika nawiązała do niedawnego III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Poprosiła nas o chwilę refleksji i opowiedzenie o swoich relacjach z dziadkami, ich roli w budowaniu naszej wiary i przynależności do Kościoła, a także podobnej relacji z naszymi wnukami. Kilka osób opowiedziało nam swoje historie - w większości przypadków były to ciepłe, serdeczne wspomnienia o dziadkach, choć były też historie trudne. Mniej optymistycznie wypadły opowieści o przekazywaniu pałeczki pokoleń naszym wnukom... Świat się zmienia, młodzi inaczej patrzą na sprawy wiary, stawiają trudne pytania i nie akceptują nieprawidłowości w Kościele.


Powspominaliśmy sobie też to co robiliśmy od początku roku - spotkania, wycieczki, warsztaty. A także Monika zadała nam pytanie co chcielibyśmy robić w kolejnym sezonie - od jesieni do przyszłego lata. Wymienialiśmy miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć w Warszawie i różnych miejscach kraju, tematy o których chcielibyśmy się więcej dowiedzieć, aktywności których chcielibyśmy spróbować. Padło tyle propozycji, że chyba nam wystarczy tematów na więcej niż rok :D


Na koniec przyszła pora na życzenia dla jubilatek - nasza wspaniała Dyzia kończy 90 lat a Bożenna o 20 mniej :) Przy okazji okazało się dla kogo prezentem były kamyki z koszyka :)


Nie zapomnieliśmy też o naszych chorych - o Wiesiu po ciężkiej operacji serca, poparzonym Heniu i Eleonorze z komplikacjami po operacji oka. Nasze modlitwy będą im towarzyszyły w drodze do wyzdrowienia.


Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i lekkim zamieszaniem czyli odbieraniem prezentów od Caritas Polska :)




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



niedziela, 23 lipca 2023

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

W niedzielę 23 lipca obchodzimy po raz trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako temat Ojciec Święty wybrał słowa: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50). To zdanie wyraża ścisły związek ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie kilka dni później.

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA TRZECI ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH


Z tej okazji mamy dla Was Trzy filmy :)





środa, 19 lipca 2023

W Pałacu Prezydenckim

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 




Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Pałacu Prezydenckim :)
Oczywiście nie cały, a tylko trochę ponad godzinę i nie z wizytą u Prezydenta a zwiedzając ten wspaniały zabytek i siedzibę głowy państwa.

Bardzo sympatyczna pani przewodnik oprowadziła nas po reprezentacyjnej części pałacu opowiadając nam o bardzo ciekawej historii tego miejsca, o przyjmowanych w jego murach głowach państw i monarchach, o jego lokatorach i ważnych wydarzeniach. Podziwialiśmy nie tylko elegancki wystrój pałacu ale też kolekcję malarstwa romantycznego i szereg pamiątek historycznych takich jak chociażby sztandary czy tekst Konstytucji 3 Maja.

Było ciekawie, uroczyście i sympatycznie. A gdyby byli jacyś chętni na podobną wycieczkę, to niezbędne informacje znajdują się na stronie Prezydent.pl






Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



środa, 12 lipca 2023

Ogrody sztuki w Muzeum Narodowym

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



>

Co może się kryć pod hasłem "Ogrody sztuki" w Muzeum Narodowym? Otóż bardzo ciekawe spotkanie :)
Nie wędrowaliśmy po salach Muzeum oglądając obraz po obrazie - od razu pani przewodniczka zaprowadziła nas na koniec galerii malarstwa polskiego, gdzie rozsiedliśmy się wygodnie na przygotowanych stołeczkach przed jednym z obrazów. Obraz przedstawiał bogaty bukiet kwiatów. Pani przewodniczka przedstawiła nam obraz: "Bukiet kwiatów w wazonie" Henryki Beyer namalowany w 1827 roku. Dowiedzieliśmy się trochę o malarce, jej pracach i o tym obrazie. Dotąd wszystko było jak przy zwykłym zwiedzaniu galerii :)
Ku naszemu zaskoczeniu nie przeszliśmy do kolejnego obrazu a otrzymaliśmy plansze z fragmentami bukietu pani Beyer i zadanie zlokalizowania fragmentu na obrazie, rozpoznania kwiatów z poszczególnych fragmentów i określenie skąd znamy te kwiaty. Z ożywieniem próbowaliśmy sobie przypomnieć i dopasować roślinki - praktycznie nam się udało rozpoznać wszystkie, a nawet nieco skorygować nazwy umieszczone na odwrocie plansz ;)


Ze stołeczkami w rękach przenieśliśmy się do następnego obrazu też związanego z ogrodem, a był to "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera namalowany w 1903 roku. Tu też pani przewodniczka opowiedziała nam o artyście i obrazie, zastanawialiśmy się również nad symboliką szczegółów obrazu, a zwłaszcza nad wielką ważką niecko kojarzącą nam się z współczesnym dronem... A po opowieści pani przewodniczka zaprosiła nas głębiej do ogrodu rozdając nam słoiczki z pachnidłami i mieliśmy rozpoznać jakie to są zapachy - były to sosna, róża, mięta, lawenda, bez...


Kolejnym obrazem był „Słońce majowe" również Mehoffera namalowany w 1911 w Jankówce. Tu poza historią namalowania obrazu mogliśmy domyślić się ukrytej za nim akcji - oczekiwania na gości, którzy mają się zjawić na podwieczorek w majowe popołudnie. A jako dodatkowe zadanie otrzymaliśmy kartki z przysłowiami odnoszącymi się do miesięcy i mogliśmy sprawdzić na ile pasują one do dzisiejszych czasów. Nie da się ukryć, że wyraźnie się uwidoczniła zmiana klimatu...


Ostatni obraz nas zaskoczył - nie było widać ogrodu, właściwie niczego nie było widać. A jednak ogród był, obraz nosi tytuł "Nokturn – łabędzie w Ogrodzie Saskim w Warszawie nocą" i został namalowany przez Józefa Pankiewicza w 1893 roku. Tu pani przewodnik zwróciła nam uwagę na rolę koloru, budowanie nastroju, bo choć obraz jest głównie ciemny, to zarówno puchate plamy jaśniejsze jak i żółte trochę falujące plamy pozwalają opisać to co moglibyśmy zobaczyć za dnia - łabędzie na stawie, latarnię i budynek nad brzegiem. A jako zadanie dodatkowe mieliśmy dopasować swoje emocje do kolorów jakie otrzymaliśmy na kolejnych planszach.


To było bardzo ciekawe, angażujące i pouczające spotkanie. Dzięki niemu zupełnie inaczej będziemy patrzyli na obrazy i będziemy je lepiej rozumieli. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie ze sztuką i z Muzeum Narodowym. Tymczasem mozna podziwiać zbiory Muzeum online.
A na zewnątrz Muzeum można podziwiać ogrody na żywo :)





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl