piątek, 4 marca 2022

Spotkanie online - o dezinformacji, o atomie i o pomocy

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Dynamiczna sytuacja związana z wojną w Ukrainie skłoniła nas do ponownego spotkania w tym tygodniu i porozmawiania o aktualnej sytuacji.
Na początek zajęliśmy się problemem dezinformacji, bo to bardzo ważny element wojny psychologicznej i niestety bardzo łatwy do zastosowania. Z jakiegoś powodu ludzie bardziej wierzą w informacje udostępniane przez nieznane źródła informacji niż w informacje ze źródeł weryfikowalnych. A na dodatek umiejętność weryfikowania jest w społeczeństwie znikoma. Bożenna opowiedziała nam o mechanizmach działania dezinformacji i o metodach walki z nią. Podała też konkretne przykłady takich fake newsów obliczonych na sianie zamieszania.


Kolejnym tematem był atak na największą w Europie elektrownię atomową przejętą w nocy przez Rosjan i związane z tym zagrożenia, a właściwie na ich brak. Dzisiejsze elektrownie atomowe są bez porównania lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniem i wybuchem niż elektrownia w Czernobylu, ale wiedza o tym jest wiedzą wysokospecjalistyczną i niespecjalnie rozpowszechnioną, a w pamięci społecznej obraz katastrofy czernobylskiej ciągle świeży. A to już bardzo podatny grunt do wywołania paniki.



Porozmawialiśmy jeszcze o niesamowitej pomocy jakiej nasz kraj udziela uciekinierom z terenów objętych wojną. Odzew społeczeństwa jest tak wielki, że na pytanie Halinki o to co jest aktualnie najbardziej potrzebne dla uchodźców koczującym na Dworcu Wschodnim padła odpowiedź "Jajka-niespodzianki". I była to prawda. Magazyny pełne ofiarowanych dóbr, udostępniane mieszkania, domy, hotele czy pensjonaty, tysiące samochodów osobowych, busów, autokarów czekających żeby przewieźć ludzi z granicy do miejsc docelowych, tysiące wolontariuszy zapewniających opiekę...To się dzieje tu i teraz i to jest Dobro. Ale w perspektywie raczej łatwo nie będzie.


A na koniec Eleonora podzieliła się z nami swoimi lekturami, które gorąco poleca - bardzo ułatwiają zrozumienie tego co się aktualnie dzieje.
"Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce" Tim Marshall
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.
 
"Factfulness.Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą" Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.


I jeszcze piosenka o której mówiliśmy


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz