wtorek, 17 czerwca 2025

Na wschód od Warszawy...

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Wreszcie się doczekaliśmy - pierwsza w tym roku WYCIECZKA!
Jak zwykle zbiórka o 9:00 na pl.Bankowym i wyruszamy tym razem na wschód od Warszawy.

Pierwszy przystanek to Ossów, miejsce tak zwanej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku czyli najważniejszej bitwy w początkach odzyskanej niepodległości, a jednocześnie jednej z najważniejszych bitew w historii Europy.
Do niedawna nic się w tym miejscu nie działo, tak jak wszędzie pola, łąki, lasy... Tylko grupy rekonstrukcyjne w rocznicę wydarzeń odgrywały tu swoje historie. Ale to się zmieniło, w końcu powstaje muzeum Bitwy Warszawskiej. Podobno ma być otwarte w sierpniu a tymczasem prace jeszcze trwają i samo muzeum jest puste.
Ale pod nazwą Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” funkcjonuje w Ossowie bardzo ciekawie urządzone mini-muzeum w niewielkim pawilonie obok szkoły podstawowej. I od tego małego muzeum zaczynamy naszą wycieczkę. Świetnie przygotowany Pan Przewodnik wprowadził nas w realia historyczne, obejrzeliśmy 40-minutowy film i mogliśmy obejrzeć eksponaty, które zapewne niedługo trafią do nowego muzeum.


Z muzeum udaliśmy się na spacer trasą najważniejszych miejsc związanych z bitwą:
  • miejsca śmieci ks.Skorupki
  • pomnika gen.Hallera
  • kościółka i małego cmentarza poległych w czasie bitwy obrońców Warszawy
  • łąki na której odbywają się rekonstrukcje bitwy, a która była polem bitwy w 1920 roku


Następnym przystankiem naszej wycieczki jest Ostrówek i siedziba Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z najważniejszym jej obiektem czyli domem świętej siostry Faustyny.
To miejsce zachwyciło nas od pierwszej chwili - pięknie utrzymana zieleń ogrodów, białe domy, cisza i spokój... A w drodze do Sanktuarium, za malowniczym mostkiem:


Najpiękniejsza sesja zdjęciowa

Po Sanktuarium i pozostałych obiektach oprowadzały nas przemiłe siostry, które opowiedziały nam nie tylko o swojej patronce ale też o codziennej pracy inspirowanej Jej działaniem, w tym o tworzeniu Kół Koronkowych. Otrzymaliśmy nawet matetiały jak takie koła zakładać oraz zapewnienie, że siostry zawsze służą radą i pomocą w działaniu tych Kół.


Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. To duży obiekt, w którym podziwialiśmy duży nowy kościół wybudowany dla licznie przybywających tu pielgrzymów, stary kameralny kościół, kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej oraz maleńkie ale bardzo bogate w eksponaty muzeum dzwonków. Poza zwiedzanymi przez nas miejscami w Sanktuarium jest też dom opieki dla ludzi starszych, dom rekolekcyjny i wypoczynkowy oraz cmentarz sióstr loretanek. Szczególnie ważnym bo założycielem Sanktuarium był błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski, którego relikwie są przechowywane w kościele. Cały obiekt położony jest na uboczu, wśród lasów nad Liwcem.
W tym niezwykłym miejscu zjedliśmy też obiad a cała wycieczka zakończyła się nabożeństwem czerwcowym. No i oczywiście powrotem do Warszawy.





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz