sobota, 30 marca 2024

Życzenia świąteczne


Życzymy Wam, abyście w tym świątecznym czasie znaleźli spokój w sercu, radość w duszy i miłość wokół siebie.
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!


środa, 27 marca 2024

Świąteczne spotkanie

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi odbyło się nasze spotkanie świąteczne. Również tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej, którą odprawił zaprzyjaźniony ksiądz emeryt Marek Gałęziewski. Były ważne dla nas słowa wsparcia, pocieszenia i nadziei.


A po mszy jak co roku zasiedliśmy do świątecznego stołu. Był żurek, duszony schab i biała kiełbasa z ziemniakami i surówką, a na deser ciasta, kawa i herbata. Jak w domu. I jak w domu wszystko pyszne. Był czas na rozmowy, na podziękowania i na życzenia.


Tym razem również otrzymaliśmy wielkie paczki z prezentami - dla wielu z nas bezcennymi...


A tak wyglądało szykowanie tych paczek dla nas


Z całego serca dziękujemy całej ekipie Caritas Polska, która przygotowała dla nas tak serdecznie i uroczyste świąteczne spotkanie.


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



sobota, 23 marca 2024

Rekolekcje wielkanocne Laudato Si

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 




"Jestem obcy, niechciany, niepotrzebny... gdyby mnie nie było, to w sumie nic by się nie stało...
Możemy być wśród ludzi, a często czuć się niezwykle samotnie... Czy istnieje jakaś odpowiedź na moją samotność? Jak mogę sobie z nią poradzić? Czy jest ktoś, komu na mnie zależy?"


Zapraszamy do obejrzenia wielkopostnych rekolekcji Laudato Si pod hasłem "Epidemia Samotności".
Zapraszają jezuita Krzysztof Dzieńkowski i znany nam dobrze franciszkanin brat Cordian Szwarc

  1. Czy jest jakaś odpowiedź na moją samotność?
  2. Nie jesteś stworzony do samotności!
  3. Czy każdy człowiek jest moim przeciwnikiem?
  4. Jak nie porównywać się z innymi?



Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



środa, 20 marca 2024

Belweder

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



W ostatni wtorek odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce – Belweder. To ważny punkt na mapie Warszawy, miejsce historycznych dla Polski wydarzeń, przez które przewinęło się wiele postaci znanych z podręczników.

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego. W latach 1918–1922 był siedzibą Naczelnika Państwa, w latach 1922–1926 i 1945–1952 prezydenta Rzeczypospolitej, w latach 1952–1989 przewodniczącego Rady Państwa, a w latach ponownie 1989–1993 prezydenta.

Zwiedzaliśmy go z naszą ulubioną Agnieszką, więc było jak zwykle bardzo ciekawie.

Wizytę rozpoczęliśmy od ekspozycji poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, obejrzeliśmy mnóstwo piłsudczanów z kolekcji Janusza Ciborowskiego. Były wśród nich unikatowe przedmioty oraz zdjęcia, np. mało popularne zdjęcia młodego Józefa Piłsudskiego bez wąsów czy jego papierośnice. Marszałek palił produkowane specjalnie dla niego papierosy Marszałkowskie.

W gabinecie Orderu Virtuti Militari Agnieszka opowiedziała nam o tym jednym z najstarszych wojskowych orderów, przedstawiła historię, klasy oraz różne ciekawostki, np. że pierwszą kobietą, która go otrzymała była Joanna Żubr – odznaczona za udział w szturmie Zamościa podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 r.


Widzieliśmy również kaplicę pw. NMP Królowej Polski, która powstała z inicjatywy Lecha Wałęsy, a w której modlił się podczas swojej wizyty w Polsce papież Jan Paweł II.


Następnie obejrzeliśmy kolejne sale, w tym Salę Marmurową, Lustrzaną i Rządu Obrony Narodowej. Zobaczyliśmy również Salę Pompejańską, gdzie na ścianach wiszą gobeliny przedstawiające sceny rodzajowe, a w której koncertował Fryderyk Chopin!


Podczas oprowadzania nas po kolejnych pomieszczeniach takich jak: gabinet, salonik i pokój adiutanta, Agnieszka opowiadała nam różne ciekawostki z okresu, gdy Belweder był zamieszkały przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasze wyjście miało miejsce 19 marca, czyli dokładnie w imieniny Józefa – możemy się domyślać, że wiele lat wcześniej w tym dniu Belweder był bardzo zatłoczonym i rozrywkowym miejscem!


Koniec zwiedzania...





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl