wtorek, 17 sierpnia 2021

PGE Narodowy

Dziś zwiedzaliśmy Stadion Narodowy z Przewodniczką.
Przewodniczka – nasz ulubiona Agnieszka! Sprawna, energiczna, energetyczna – jak zawsze! Radość! Nie widzieliśmy się z Nią chyba ze dwa lata?!

Umówiliśmy się na Rondzie Waszyngtona a potem ruszyliśmy promenadą wokół Stadionu przywołując stare wspomnienia ze Stadionu Dziesięciolecia, meczów które tu oglądaliśmy, zjeżdżania na sankach, bazaru. Każdy z nas miał tu jakąś przygodę ;). Zatrzymaliśmy się chwilę przy pomniku Kazimierza Górskiego i serdecznie Go wspomnieliśmy. Po drodze do wejścia głównego Agnieszka pokazała nam kolejne pamiątki po „starym” stadionie, który otwarto 22 lipca 1955 roku:
  • pomnik „ucieczka na zachód” ;) - rzeźba "Sztafeta", autorstwa prof. Adama Romana
  • tablicę z matematycznym zapisem formy starego stadionu - pamiątka po projektantach Stadionu X-lecia Jerzym Hryniewieckim, Zbigniewie Ihnatowiczu i Jerzym Sołtanie.
  • tablicę poświęconą Ryszardowi Siwcowi. W 1968 r. dokonał on samospalenia na trybunach. Protestował w ten sposób przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
  • główne wejście „dla VIPów” - Tunel Królaka - historyczny element wkomponowany w konstrukcję PGE Narodowego, który swoją nazwę wziął od pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju - Stanisława Królaka.
Sentymenty! Wszystko dokładnie pokazane i opisane tu: Historyczne zabytki PGE Narodowego


Windami i schodami ruchomymi wjechaliśmy na trybuny do VIPowskiej loży ;). Zasiedliśmy na wygodnych fotelach z miękkimi oparciami słuchaliśmy i patrzyliśmy zachwyceni przestrzenią, ogromem, detalami i opowieściami Agnieszki.
Bo PGE Narodowy to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i w dodatku największy stadion w Polsce. Został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Zaprojektowało go Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner.
Na trybunach areny znajduje się 58 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 111 dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji są również 62 loże VIP. Stadion składa się z ośmiu kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Posiada także dwupoziomowy parking podziemny, który może pomieścić 1765 samochodów. 


A potem zeszliśmy na płytę stadionu (ogrom!) i przeszliśmy do wnętrza. Oglądaliśmy część przeznaczoną dla naszej piłkarskiej drużyny narodowej: szatnie, sale do masażu, łazienki, wanny z lodem, posiedzieliśmy w ławkach dla trenerów i rezerwowych. Dużo radości! A Staś – kiedyś piłkarz Legii tylko cmokał z zachwytem i wspominał czasy sprzed 50 lat kiedy żadnych takich udogodnień nie było.


Po rozstaniu z Agnieszką wjechaliśmy jeszcze windą na ostatnią kondygnację a niektórzy z nas wspięli się schodami najwyżej jak się da - na samą górę (to chyba na wysokości 10 piętra jest?). Mocny widok!
Na koniec odrobiliśmy pracę domową zadaną nam przez Agnieszkę i przyłożyliśmy swoje stopy do stóp różnych sław sportowych ? z alei gwiazd.


Super wycieczka! Dzięki Agnieszko!!!
Teraz całkiem inaczej będziemy oglądać transmisje z meczów i innych wydarzeń na stadionie. Najbliższe okazje: 2 września mecz Polska – Albania, 8 września Polska – Anglia!

Jeśli ktoś nie był z nami … może nadrobić odrobinę:
Loża Sportowa#31: Poznaj PGE Narodowy!
Widoki stadionu z góry/z drona
I jeszcze wiele filmów na oficjalnym kanale Polskiego Związku Piłki Nożnej


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz