wtorek, 17 grudnia 2024

Tradycyjnie Wigilia w Caritas Polska



Dziś spotkanie w Caritas Polska na Okopowej. Wyjątkowe spotkanie bo świąteczne, nasza doroczna Wigilia Seniorów :).

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła msza święta a ogromnym zaszczytem było to, że odprawił ją dla nas nowy dyrektor Caritas Polska ksiądz Janusz Majda .

Tym razem jednak po mszy czekała nas nielada niespodzianka - młodzież z sąsiedniej szkoły odwiedziła nas z jasełkami! Własnoręcznie przygotowane stroje, tradycyjny tekst opanowany na pamięć, uśmiechy - piękne przedstawienie. Byliśmy zachwyceni! 


A po mszy tradycyjnie „wigilijny” poczęstunek”. Było wszystko co trzeba z wigilijnych potraw, ale przede wszystkim było dużo dobrych życzeń, podziękowań, ciepłych wspomnień, serdeczności i miłości. Był z nami ksiądz Dyrektor, wicedyrektorka Małgosia Jarszewska, praco go wnicy Caritas Polska, nasz wspaniały kierowca Marek, młodzież która nam sprawiła taki piękny prezent wraz ze swoją nauczycielką… Szczególnie ucieszyło nas to, że przybyli też na to wyjątkowe spotkanie najstarsi nasi seniorzy Irmina, Feliks, Andrzej i Henio… 


Na sam koniec uroczystego spotkania również tradycyjnie zostaliśmy obdarowani paczkami zawierającymi najpotrzebniejsze produkty żywnościowe, chemię gospodarczą i kosmetyki. 

 


Z całego serca dziękujemy Caritas Polska, a zwłaszcza Monice, za mijający bardzo ciekawy rok i za piękną, wzruszającą Wigilię dla Seniorów 





wtorek, 3 grudnia 2024

Nowocześnie, ale nie przytłaczająco!

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Nasza grupa tym razem zwiedziła nową placówkę kultury na mapie Warszawy – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mieszczącej się na Placu Defilad. Jej nietuzinkowa bryła wzbudziła wiele dyskusji wśród Polaków, którzy na co dzień nie są zainteresowani dorobkiem i przemianami sztuki modernistycznej XX i XXI wieku, stąd cenne było wysłuchanie co na jej temat mają do powiedzenia jej promotorzy oraz przekonać się osobiście o co tyle rozgłosu poszło.

Jak zwykle trafiliśmy w dziesiątkę dobierając przewodników. Pan Bernard w sposób przystępny opowiadał o zawiłości zagadnień architektury, sztuki i polityki, zostawiając nam pole do oceny poruszonych tematów, samemu ograniczając się do przekazywania faktów i ciekawych historii, których miał nieskończenie wiele!


Opowieść zaczęła się jak w Księdze Rodzaju – od początku powstania, akurat tego konkretnego budynku. Idea Muzeum kiełkowała już w poprzednim stuleciu, ale doczekała się realizacji dopiero w październiku tego roku, spotykając się z wieloma opóźnieniami i zwrotami akcji! Budynek został zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomasa Phifera, słynnego architekta, którego projekt wybrano m.in. dla podniesienia pozycji i prestiżu nowej instytucji. Tak się składa, że to często nazwisko słynnego architekta przyciąga turystów z całego świata. Użyte materiały i technologie do budowy fasady budynku z białego betonu wybrano tak by w założeniu ograniczyć niszczenie i konieczność napraw.


Obecnie trwają jeszcze prace nad wykończeniem górnych kondygnacji budynku, dlatego dla zwiedzających udostępniona jest wyłącznie przestrzeń na parterze. Pan Bernard przedstawiał cele nowego Muzeum, aby nie zamieniało się w „muzeum–mauzoleum”, rodzaj monumentalnego grobowca, lecz by było miejscem żywej komunikacji ze społeczeństwem za pomocą sztuki, miejscem poznawania i rozumienia świata. Pierwszą wystawą Muzeum, po której byliśmy oprowadzani otrzymała nazwę: „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem”. Tytułowa „trudna miłość” odnosi się z jednej strony do długiego procesu tworzenia instytucji (dotychczas nomadyczne Muzeum osiadło ostatecznie w centrum Warszawy), a z drugiej strony do skomplikowanej relacji budynku z miejscem, w którym się znajduje. Oto nowe centrum Warszawy jest w procesie zaawansowanej budowy, dzięki której przestrzeń stolicy staje się bardziej przyjazna i wygodna dla wszystkich. Oprócz Muzeum trwają pracę nad sąsiadującym Teatrem Rozmaitości, a mieszkańcy otrzymają przestrzeń odbetonowaną, do wypoczynku. Została zaprezentowana historia powstawania Placu Defilad, którą niektórzy z nas mogli pamiętać. Zdjęcia prezentowały obchody pierwszomajowe, znaczące przemowy czy inne wydarzenia, które zapadły nam w pamięci. Studenci z Harvarda przygotowali makiety tworzące alternatywną pierzeję urbanistyczną Marszałkowskiej. Przedstawiają fantazje na temat potencjalnych wystaw w relacji do sąsiadujących Domów Towarowych Centrum i do aktywności, które w przyszłości mogłoby realizować Muzeum. Skromne początki Muzeum pokazało jeszcze twórczość Ukraińskich artystów, którzy muszą mierzyć się z zawłaszczoną przestrzenią artystyczną przez nielicznych mecenasów kultury w ojczyźnie oraz skutkami trwającej wojny.


To była ciekawa podróż przez historię i przestrzeń i z pewnością warto będzie wrócić do Muzeum, kiedy otworzy swoje skończone wystawy, co nastąpi najpewniej na przełomie lutego i marca.




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl